Asystent rodziny
Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych mogą otrzymać wsparcie w postaci asystenta rodziny.
Asystent rodziny to osoba, która przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.
Celem pracy asystenta rodziny jest:
- pomoc we wzmacnianiu rodziny i wzbudzenie motywacji członków rodziny do rozwiązywania problemów i realizacji nałożonych celów,
- pomoc w rozwiązywaniu podstawowych problemów socjalnych i zdrowotnych rodziny,
- tworzenie warunków do wzrostu umiejętności wychowawczych rodziców i rozwiązanie podstawowych problemów opiekuńczo-wychowawczych,
- tworzenie warunków do wzrostu umiejętności społecznych i aktywności społecznej rodziny,
- motywowanie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych dorosłych członków rodziny oraz ich aktywności zawodowej.
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Polkowicach zatrudnionych jest 4 asystentów rodziny, informacje telefoniczne : 76 724 67 71 lub sekretariat : 76 724 67 00
Asystent rodziny z ustawy o wsparciu kobiet
w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Kobieta, u której wyszły niepokojące badania prenatalne, rodzina, która wychowuje dziecko zmagające się z niepełnosprawnością i posiadająca zaświadczenie lekarskie* może skorzystać z pomocy i wsparcia asystenta z ustawy „Za życiem”.
Zadania asystenta rodziny w ramach ustawy „Za Życiem”:
- Wsparcie i towarzyszenie emocjonalne.
- Pomoc w dotarciu do miejsc oraz specjalistów, gdzie rodzina może otrzymać wsparcie.
- Opracowanie wspólnie z kobietą w ciąży i/lub rodziną indywidualnego katalogu możliwego wsparcia.
- Załatwianie spraw w różnych instytucjach w imieniu rodziny na podstawie upoważnienia.
- Pomoc rodzinie:
- w skutecznym przezwyciężaniu trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka,
- w uzyskaniu wsparcia psychologicznego,
- w uzyskaniu pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych,
- w dostępie do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.
Asystent może pomóc w uzyskaniu informacji na tematy najbardziej doskwierające w pierwszym etapie zmagania się z chorobą dziecka. Natomiast na podstawie pisemnego upoważnienia będzie mógł załatwiać, w imieniu wnioskodawcy, niektóre ze spraw w różnych instytucjach.
Najczęstsze zadania asystenta rodziny w ramach ustawy „Za Życiem”:
- Pomoc w uzyskaniu m.in. orzeczenia o niepełnosprawności, świadczeń pielęgnacyjnych czy jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł.
- Przekazywanie informacji dotyczących dostępnych rehabilitacji w Polkowicach m.in. w ramach opinii o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka (WWR).
- Wsparcie i towarzyszenie emocjonalne.
- Pomoc w dotarciu do miejsc oraz specjalistów, gdzie rodzina może otrzymać wsparcie.
- Opracowanie wspólnie z kobietą w ciąży i/lub rodziną indywidualnego katalogu możliwego wsparcia (baza danych adresowych).
- Załatwianie spraw w różnych instytucjach w imieniu rodziny na podstawie upoważnienia.
- Pomoc w pozyskaniu informacji na temat Działu Adaptacji Osób Niepełnosprawnych oraz PFRON-u.
Ze wsparcia asystenta rodziny możesz skorzystać w każdej sytuacji, gdy wyrazisz taką wolę. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.
W przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w ustawie „Za życiem” nie jest stosowana procedura przeprowadzenia przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego.
WAŻNE*
Ze wsparcia asystenta rodziny, o którym mowa w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” możesz skorzystać rodzina posiadająca zaświadczenia lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej lub kardiologii dziecięcej.
Obowiązujące przepisy prawne
dotyczące jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
ZAŁĄCZNIKI:
Wniosek o przyznanie asystenta:
Informatory:
https://zazyciem.gov.pl/strona/10-o-ustawie-i-programie-za-zyciem
https://niepelnosprawni.gov.pl/p,146,za-zyciem
Rodziny wspierające
Zgodnie z zapisem art. 29 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w celu wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych rodzina może zostać objęta pomocą rodziny wspierającej. Rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny, pomaga rodzinie przeżywającej trudności w:
- opiece i wychowaniu dziecka,
- prowadzeniu gospodarstwa domowego,
- kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.
Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Rodzina wspierająca pomaga przede wszystkim na podstawie własnych, posiadanych zasobów i umiejętności, wiedzy z zakresu funkcjonowania rodziny i prawidłowego wychowywania dzieci. Wsparcie może obejmować:
- organizowanie czasu wolnego dzieciom z rodzin wspieranych,
- wypracowanie nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny,
- pomoc dzieciom w nauce,
- udzielanie wskazówek w takich kwestiach jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymywanie higieny osobistej, racjonalne gospodarowanie budżetem domowym,
- utrzymywanie stałego kontaktu z rodziną wspieraną i OPS.
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi), które:
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo,
- nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie została im ograniczona, zawieszona,
- wypełniają obowiązek alimentacyjny,
- nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych.
ZAŁACZNIK - OGŁOSZENIE :